Wielozadaniowe statki powietrzne – drony

drony

Bezzałogowe statki powietrzne, czyli drony są wbrew pozorom znane od kilkudziesięciu lat. Mimo, iż współcześnie można zaobserwować znaczny wzrost ich popularności, warto przypomnieć, iż były stosowane już podczas II wojny światowej. Jak mogą być użytkowane obecnie oraz przez kogo? Zapraszamy do lektury.

Drony zasłynęły jako symbol walki z terroryzmem. To za ich pomocą CIA oraz inne organizacje ze Stanów Zjednoczonych tropiły członków Al – Kaidy, w tym samego Osamę bin Ladena. Również w granicach USA monitorowano różnorodne rejony, w których mogłoby dojść do zakłócenia bezpieczeństwa publicznego. Wraz z biegiem lat drony zaczęto wykorzystywać nie tylko w wojskowych czy policyjnych instytucjach. Mniejsze i łatwiejsze w obsłudze urządzenia stały się ogólnodostępne – tak dla przedsiębiorstw, agencji reklamowych, instytucji państwowych, jak i użytkowników indywidualnych.

Warto bowiem podkreślić, iż zakup najprostszych modeli nie wiąże się z koniecznością wydania znacznej sumy pieniędzy. Minidrony można nabyć już za około 200 – 300 złotych. Na bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie trzeba jednak przeznaczyć nawet kilka tysięcy. Profesjonalne drony służą jednak głównie do komercyjnych celów, elementami dodatkowego wyposażenia pozostają m.in. sprzęt fotograficzny (oczywiście ze stabilizacją obrazu), a także GPS i inne udogodnienia.

Drony są wyposażone w zdalny system sterowania, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w różnych sytuacjach. Wszystko zależy tutaj od…wyobraźni „pilota”, pozostającego na ziemi. Funkcje dronów profesjonalnych obejmują np.:

  • opcję podglądu w czasie rzeczywistym filmowanego przez kamerę obrazu – poprzez połączenie z urządzeniem mobilnym;
  • funkcję wyznaczania punktów na mapie – właśnie dzięki wspomnianej nawigacji GPS. Dzięki temu bez dodatkowego sterowania można sprawić, że dron pokona wyznaczoną przez nas trasę;
  • opcję „powrót do domu” – umożliwiającą ustalenie domyślnej lokalizacji, w jaką urządzenie ma powrócić.

drony

Zarówno indywidualni użytkownicy, jak i instytucje stale odkrywają nowe zastosowania dronów. I tak, obecnie popularne stały się m.in.

  • monitorowanie sytuacji na odcinkach kolejowych – nawet PKP wykorzystuje bezzałogowe statki powietrzne, by alarmować służby porządkowe;
  • reklamy konstruowane przy pomocy filmów „z lotu ptaka” nakręconych przez drony, takie ujęcia mogą być przydane przede wszystkim dla prowadzących ośrodki wypoczynkowe czy pensjonaty, bowiem pozwalają oddać klimat konkretnego miejsca. To samo dotyczy przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą nieruchomości czy też firm budowlanym. Dzięki dronom można uchwycić kolejne etapy inwestycji, postępy pracy etc.;
  • promowanie miast oraz atrakcji turystycznych;
  • filmowanie uroczystości ślubnych, komunijnych czy wesel – przykładów takich ujęć nie brakuje w Internecie. Często pojawiają się również zdjęcia „z powietrza” praktyczne zwłaszcza w sytuacji, gdy liczba gości jest imponująco duża.

Podsumowując – drony nie powinny być mylone z latającymi, sterowanymi zdalnie zabawkami. Ich zastosowanie w ramach utrzymywania bezpieczeństwa, zwiększania efektywności finansowej przedsiębiorstw, czy po prostu – tworzenia nowoczesnej formy „wspomnień” jest naprawdę znaczne, natomiast inwestycja w sprzęt nie tylko nie musi być wysoka, ale też może się zwrócić, jeżeli np. reklama trafi do większej grupy odbiorców.

Więcej ciekawych informacji znajdziecie w poniższym materiale!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię