Ile wody należy codziennie pić, aby być zdrowym

Ile wody nalezy codziennie pic

O tym, że nasz organizm w większości składa się z wody wiadomo od dawna. Równie powszechna jest świadomość tego, że odwodnienie może prowadzić do znacznego pogorszenia kondycji, a nawet do śmierci. To, ile wody zawiera ludzkie ciało zależy od kilku czynników – m.in. wieku, sposobu odżywiania, podejmowanej aktywności fizycznej, płci. Najistotniejsze jednak, że organizmowi należy dostarczać płynów w optymalnej ilości. To, ile wody należy codziennie pić stanowi od kilku lat kwestię sporną między zwolennikami różnych nurtów dietetycznych. Jak jednak jest naprawdę?

Można wymienić bardzo wiele korzyści płynących ze spożywania wody. Optymalne nawodnienie umożliwia:

  • naturalną detoksykację organimu, ważną zarówno na co dzień, jak i w profilaktyce nowotworów czy innych chorób cywilizacyjnych;

  • korzystny wpływ na pracę układu trawiennego – zredukowanie problemów z zaparciami;

  • szybsze zapewnienie uczucia sytości – a więc skuteczniejsze odchudzanie;

  • poprawę tempa przemiany materii poprzez nawodnienie komórek;

  • regulowanie temperatury ciała – niezależnie od warunków panujących w otoczeniu;

  • zwiększenie zdolności intelektualnych, stymulację pracy mózgu;

  • utrzymywanie równowagi kwasowo – zasadowej organizmu;

  • korzystne oddziaływanie na kondycję skóry, jej optymalne nawilżenie, jędrność etc.

Warto jednak pamiętać, że to, ile wody należy codziennie pić zależy od czynników indywidualnych. Istnieją oczywiście przesłanki, że powinno to być około 1,5 – 2 litrów dziennie (czyli średnio około 8 szklanek). Trudno jednak wyobrazić sobie picie takich ilości każdego dnia. I słusznie, bowiem rekomendowane są też inne sposoby, wedle których można wyliczyć zapotrzebowanie na spożycie wody. Istotna jest zarówno nasza waga, jak i sposób odżywiania. Im więcej konsumujemy, tym więcej powinniśmy nawadniać organizm (wg. przelicznika 1 kcal to 1 ml wody). Szacuje się, że kobiety potrzebują mniejszej ilości wody niż mężczyźni, wyjątkiem są panie w ciąży bądź w okresie laktacji. Znaczenie ma także klimat, w którym żyjemy, przy czym odwodnieniu sprzyjają nie tylko upały, lecz również ekstremalny mróz.

Ile wody nalezy codziennie pic

Ponad to trzeba wiedzieć, że wiele z produktów, które na co dzień spożywamy – warzyw czy owoców także zawierają w sobie znacznie ilości wody (np. ogórki, pomidory, arbuzy, melony itp.). Je również można wliczać do codziennego bilansu. Najistotniejsze to nie dopuścić do odwodnienia. A prócz niedostatecznej ilości dostarczanych płynów mogą do niego prowadzić także nadużywanie alkoholu, intensywny wysiłek fizyczny czy problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego (wymioty, biegunki). Zbyt dużych ilości wody na co dzień nie powinny pić osoby, które cierpią na dolegliwości nerek.

Poprzedni artykułJak ubrać dziecko na spacer
Następny artykułTrzy kroki do wymarzonej sylwetki
Martyna M.
Uwielbiam koty, portugalskie wino i płyty winylowe :) Poza hobby, zawodowo zajmuję się projektowaniem wnętrz i, dodatkowo, prowadzeniem niniejszego portalu. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie :)
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię