Zabawki z drewna – dlaczego są bardziej wartościowe niż zabawki z plastiku?

fot. dluta.pl
fot. dluta.pl
Dzieci lubują się w zabawkach, które zazwyczaj składają się z wielu drobnych elementów oraz posiadają funkcję wydawania dźwięków oraz samoistnego poruszania. Z kolei rodzice marzą o tym, by ich dzieci bawiły się zabawkami, które będą wyzwalały w nich kreatywność. Równie ważna jest na nich nauka poprzez zabawę oraz bezpieczeństwo. Dlaczego dzieci nie przepadają za drewnianymi zabawkami? Jak zachęcić dziecko do zabawy drewnem?

Czy drewniane zabawki pozwalają na bardziej kreatywną zabawę?

Powszechnym argumentem jest to, że drewniane zabawki są zazwyczaj bardziej uogólnione w swojej strukturze, co sprzyja budowaniu kreatywności w dzieciach. Prawdą jest, że wiele plastikowych zabawek cechuje funkcja odtwarzania – tu coś wystrzeli, tu coś się obróci po naciśnięciu przycisku. Często zabawka jest licencjonowaną własnością bajki, kreskówki lub gry wideo z wcześniej ustaloną narracją, niepozwalającą dziecku stworzyć własnej historii.

Drewniane odpowiedniki dużo częściej są otwarte na dowolną interpretację dziecka. Budują wyobraźnię najmłodszych oraz zachęcają je do tworzenia własnych opowieści. Rolą rodzica jest pomoc dziecku w ożywieniu kawałka drewna. Bo to ten kawałek drewna raz może być chmurą, innym razem koroną drzewa, a jeszcze innym głową jakiegoś zwierzaka.

Czy drewniane zabawki są bardziej trwałe niż plastikowe?

Na te pytanie nie ma poprawnej i jednej odpowiedzi. Niektóre drewniane zabawki są trwalsze od innych i to samo można powiedzieć o plastikowych odpowiednikach. Tanie drewniane zabawki mogą pękać i zużywać się równie szybko, jak niskiej jakości plastik.

Zabawki z drewna, fot. dluta.pl
Zabawki z drewna, fot. dluta.pl

Drewno jest bardziej narażone na uszkodzenia. Woda oraz środki czyszczące niszczą ten naturalny materiał. Z kolei tworzywa sztuczne są łatwiejsze do czyszczenia. Często wystarczy jedynie je przetrzeć. Drewniane zabawki zawsze będą bardziej wartościowe niż najlepszej jakości, wypolerowany plastik, ponieważ drewno to sama natura.

Jeżeli Twoje dziecko lubi majsterkować, to doskonałą opcją na rozwój jego zdolności manualnych oraz kreatywne spędzenie czasu jest wspólne tworzenie drewnianej zabawki. Wystarczy znaleźć odpowiedni kąt oraz wyposażyć się w odpowiednie narzędzia do drewna dostępne w sklepie Dluta.pl. To świetna propozycja dla zacieśnienia relacji rodzic-dziecko.

Czy drewniane zabawki są bezpieczniejsze niż zabawki plastikowe?

To kolejne pytanie, które zależy od jakości wykonanej zabawki. Prawdą jest, że wiele plastikowych zabawek może potencjalnie zawierać szkodliwe elementy, które nie są zdrowe dla dzieci. Przemysłowy środek chemiczny bisfenol A (BPA), a także szkodliwe ftalany, a nawet ołów, mogą czasami znaleźć się w plastikowych zabawkach.

Drewniane zabawki również nie są w pełni odporne na metale ciężkie, w tym ołów oraz kadm. Przed kupnem takiej zabawki zawsze powinieneś upewnić się, że firma podejmuje wszelkie środki ostrożności przy ich produkcji.

Dlaczego warto zainteresować dziecko drewnianymi zabawkami?

Drewniane zabawki są ponadczasowe i wyjątkowe. Wyzwalają w dziecku kreatywność oraz budują wyobraźnię. Dzięki nim dziecko może skupić się na zabawie, ponieważ nie ma w nich wbudowanych systemów rozpraszających uwagę malucha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię