Ząbkowanie – co trzeba o nim wiedzieć

zabkowanie

Istnieją takie momenty w życiu świeżo upieczonych rodziców, które bywają źródłem ogromnej frustracji wynikającej ze zmęczenia. Jednym z takich okresów może być czas, w którym dziecku zaczynają wyrzynać się zęby. Jak przetrwać ząbkowanie i, co istotniejsze, jak ułatwić maluszkowi przejście tego procesu? Wyjaśnijmy to wspólnie.

Niemowlę wzrasta w bardzo szybkim, jednak optymalnym dla niego tempie. Co interesujące, proces formowania się zębów mlecznych rozpoczyna się już w początkach życia płodowego (w I trymestrze ciąży, około 2 miesiąca). Noworodek już po przyjściu na świat ma więc „komplet” uzębienia, z tym, że nie są one widoczne, a proces pokrywania się szkliwem nadal wychodzi. Gdy cała korona zostaje objęta warstwą szkliwa może się wykształcić korzeń. W momencie jego wzrostu korona jest wypychana na zewnątrz.

Ząbkowanie – pierwsze objawy

Ząbkowanie jest kwestią indywidualną. Wiele zależy od tego, czy dziecko urodziło się w terminie czy też przed nim. Ząbki mogą rozpocząć wzrost w okolicach 3 – 7 miesięcy, ale czasem trzeba czekać nawet do 12 miesiąca. Na ogół najpierw wyżynają się dolne lub górne jedynki. Mleczaki wyżynają się na ogół po kilka sztuk w ciągu kilku tygodni. Proces ten trwa do trzeciego roku życia lub trochę dłużej. Do podstawowych objawów ząbkowania można zaliczyć:

  • ślinotok – tutaj warto zadbać, by skóra na buzi dziecka nie uległa podrażnieniu od ciągłego zawilgocenia;
  • wpychanie paluszków do buzi – spowodowane swędzeniem dziąseł – pomocne mogą być różnego rodzaju gryzaki, zwłaszcza schłodzone, które wykazują również łagodne działanie przeciwbólowe;
  • brak apetytu, niezdolność do ssania piersi lub smoczka (to także efekt odczuwanych dolegliwości – można posmarować smoczek specjalnym żelem łagodzącym i przeciwzapalnym);
  • problemy z zasypianiem i przespaniem nocy;
  • podwyższona temperatura ciała.

Jak ukoić ból

Płaczliwość i rozdrażnienie u dzieci są spowodowane faktem, iż ząbkowanie jest bolesne. Często dziąsła puchną, występuje świąd i ból związany ze stanem zapalnym. Dzieje się tak, bo ząbek jest większy niż otwór w kości szczęki. Należy szczególnie zadbać o dziecko w tym okresie, bowiem jego bariera immunologiczna jest słabsza, w związku z czym często występuje podwyższona temperatura ciała, a także infekcje. W takich wypadkach najlepiej skonsultować się z pediatrą, który pomoże w dobraniu odpowiednich preparatów łagodzących stan zapalny. Ból można łagodzić nie tylko przy pomocy wspomnianych schłodzonych gryzaków. O ile nie ma przeciwwskazań warto zastosować też kurację ziołową. Dziąsła można delikatnie przemywać przy pomocy naparu z rumianku.

zabkowanie

Warto pamiętać o utrzymywaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej. Ząbki niemowlaka myje się dwa razy na dobę specjalnymi silikonowymi szczoteczkami (zakładanymi na palec) albo miękkimi szczoteczkami bez włosia, za to z wypustkami. Chodzi nie tylko o wyczyszczenie szkliwa, ale też o masowanie dziąseł. U najmłodszych dzieci nie używamy pasty. Można za to wzmocnić ząbki poprzez stosowanie preparatów z witaminą D. Starszym dzieciom można pomóc w łagodzeniu bólu także poprzez odpowiednią dietę. Warto podawać m.in. różnego rodzaju schłodzone produkty, jak kisiel, jogurty naturalne, rozdrobnione warzywa i owoce.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię