Na co zwrócić uwagę, wybierając serwer?

Serwer to wynajmowania powierzchnia dyskowa niezbędna do wielu działalności w przestrzeni internetowej. Podejmując decyzję o wynajęciu serwera, warto jasno określić swoje potrzeby i zwrócić uwagę na parametry, takie jak powierzchnia dyskowa i transfer serwera.

Po co jest serwer?

Serwer, czyli tak zwany hosting internetowy, to wynajęcie przestrzeni dyskowej na własny użytek. Na serwerze można przechowywać swoją stronę lub sklep internetowy, pliki, pocztę lub wykorzystać jego moc obliczeniową do realizacji własnych zadań. Biorąc pod uwagę realia dzisiejszego zdigitalizowanego świata i to jak wiele dzieje się w przestrzeni wirtualnej, okazuje się że wykupienie serwera jest niezbędne dla jakiejkolwiek działalności: firm, blogów, stron czy usług. Wybierając ten sprzęt, należy decydować się na najlepsze przedsiębiorstwa hostingowe działające na terytorium Polski. Jednym z nich jest firma Kylos, która oferuje też administrację serwerami.

Podstawowe typy serwerów

Wybierając serwer, warto określić, do czego będzie się go używać i jasno ustalić swoje potrzeby i oczekiwania. Podstawowy podział serwerów to serwery wirtualne (VPS – Virtual Private Server i współdzielone) i serwery dedykowane. Serwery wirtualne polegają na dzieleniu przestrzeni dyskowej z innymi użytkownikami – użytkownik ma określoną część jego zasobów zależnie od tego ile wykupił. Jest to dobre rozwiązanie przy mniejszych potrzebach, takich jak prosty sklep internetowy lub blog. Można liczyć też na niską cenę i stałą opiekę administracyjną.

Serwer dedykowany będzie niezbędny w przypadku dużych realizacji, takich jak portal społecznościowy, wewnętrzny system firmowy czy rozbudowany sklep internetowy. To serwer, którego cała moc obliczeniowa jest do dyspozycji klienta. Wiąże się to z większą ceną, ale też wyższą wydajnością i niezawodnością.

Jakie parametry?

Niezależnie od tego, jaki typ serwera wybierze się, ma on również swoje parametry, na które w zależności od własnych potrzeb należy zwrócić uwagę. Najistotniejsze to: powierzchnia dyskowa i transfer serwera. Pierwszy wskaźnik mówi o jego pojemności, jak wiele danych można trzymać na serwerze – jest to uzależnione od wielkości projektu. Natomiast transfer serwera decyduje o tym, jak wiele osób może z niego korzystać na raz. Jeśli planuje się założyć aktywną i często odwiedzaną stronę, lepiej pomyśleć o większym transferze. Standardowo 1GB transferu przypisuje się na ok. 50 000 odsłon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię